FaceBook

UNICEF ostrzega przed falą nielegalnych adopcji dzieci z Haiti

Zdajemy sobie sprawę, że podczas kryzysu humanitarnego, takiego jak trzęsienie ziemi na Haiti, jest wiele tysięcy dzieci, które potrzebuje pomocy. Ludzie na całym świecie wyrazili już chęć przyjęcia poszkodowanych dzieci do swoich domów i zapewnienia im troskliwej opieki Opieka zastępcza i międzynarodowa adopcja są jednym ze sposobów zapewnienia haitańskim dzieciom podstawowej opieki. Jednak w pierwszej kolejności należy zrobić wszystko by odszukać żyjących krewnych dziecka i spróbować zapewnić mu opiekę na miejscu. Potwierdza to chociażby wydarzenie z ostatnich dni, kiedy ojciec nieoczekiwanie odnalazł swoją dziewięcioletnią córkę. Mężczyzna był przekonany, że cała jego rodzina zginęła, gdy nieoczekiwanie znalazł na szpitalnej tablicy napisane imię swojego dziecka. Odnalazł córeczkę w jednym z tymczasowych schronień.

UNICEF identyfikuje dzieci rozdzielone z rodzicami, by zapewnić im ratujące życie wysokokaloryczne odżywki, bezpieczne schronienie i opiekę. Następnym krokiem będzie próba połączenia dzieci z rodzinami. Na obrzeżach Port-au-Prince UNICEF organizuje miejsca przyjazne dzieciom, w których przebywać będzie mogło 200 tysięcy sierot lub maluchów czekających na odnalezienie swoich bliskich. W sytuacji, gdy nie będzie to możliwe, UNICEF będzie szukał innych sposób zapewnienia im opieki. Dziś jednak skupiamy się na jak najszybszym zapewnieniu dzieciom pierwszej pomocy w miejscach, gdzie teraz przebywają.

Istnieje ogromne ryzyko, że dzieci pozostawione bez opieki padną ofiarą nielegalnego handlu, niewolnictwa i przemocy. UNICEF współpracuje z haitańskim rządem, aby wzmocnić system ochrony dzieci i uchronić je przed nielegalnym wywiezieniem z kraju. W sumie 29 organizacji, w tym UNICEF, zbiera informacje i wykorzystuje wszystkie dostępne środki, aby chronić haitańskie dzieci. Personel medyczny w szpitalach został uczulony na zagrożenia czyhające na najmłodszych pacjentów i poproszony o dokładne weryfikowanie dokumentów osób odbierających dzieci z placówek. Dzieci bez opieki kierowane są do tworzonych właśnie tymczasowych schronisk. Ponadto lokalne radio podaje informacje na temat ochrony dzieci oraz możliwości odnalezienie swoich krewnych.

UNICEF dociera do dzieci na Haiti z pomocą humanitarną

Do tej pory na Haiti dotarło 6 samolotów z pomocą humanitarną od UNICEF, które zawierały namioty, wodę, sanitariaty, produkty medyczne oraz żywnościowe. W przyszłym tygodniu, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, UNICEF zorganizuje kampanię szczepień przeciw odrze, tężcowi i błonicy dla 600 tysięcy dzieci poniżej 5 roku życia.

W Port-au-Prince obecnie UNICEF dziennie dostarcza wodę pitną do 186 tys. osób, między innymi w szpitalach i punktach dystrybucji zlokalizowanych w różnych punktach miasta. Dostawy czystej wody zostały zwiększone i odbywają się regularnie. W kolejnych dniach woda będzie dostarczana do pół miliona mieszkańców. Ponadto UNICEF dostarcza witaminę A, cynk, sole przeciwdziałające odwodnieniu, odżywkę PlumpyNut dla starszych dzieci oraz pożywienie terapeutyczne dla noworodków i niemowląt.

Od pierwszych godzin katastrofy UNICEF Polska prowadzi akcję na rzecz dzieci na Haiti. Dzięki hojności darczyńców udało nam się już zebrać ponad 1,5 mln zł. Do tej pory na Haiti przekazaliśmy 786 tys. zł, a dziś przesłana zostanie czwarta transza środków, wysokości 500 tysięcy złotych. Pomoc nadal jest potrzebna. W najbliższej przyszłości trzeba będzie odbudować całą infrastrukturę drogową i wodno-kanalizacyjną w stolicy, a także szkoły, szpitale i inne punkty użyteczności publicznej.

Wszyscy, którzy chcą pomóc mogą dokonać wpłaty na stronie www.unicef.pl, przekazać pieniądze na specjalne konto organizacji: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 lub wysłać sms o treści UNICEF pod numer 7245 (2,44 zł z VAT, w sieci Era, Heyah, Plus, Sami Swoi, Orange i Play).

Kilka dni temu UNICEF Polska wystąpił do Poczty Polskiej z wnioskiem o zwolnienie z opłat manipulacyjnych wpłat na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi na Haiti. Dzisiaj (25.01) dzisiaj otrzymaliśmy zapewnienie ze strony Poczty Polskiej o pozytywnym zaopiniowaniu tego wniosku, który ostatecznie ma zatwierdzić Zarząd Poczty w dniu jutrzejszym. W imieniu UNICEF Polska i darczyńców bardzo serdecznie dziękujemy.

Data publikacji: 25.01.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.