FaceBook

UNICEF pomaga ponownie uruchomić libijskie szkoły

UNICEF współpracuje z władzami oświatowymi w Libii. Mimo wciąż niestabilnej sytuacji pomagamy ponownie uruchomić tamtejsze szkoły.

Obecność min lądowych i porzuconych amunicji nadal stanowi poważne zagrożenie dla cywilów, zwłaszcza dzieci. Dla zwiększenia bezpieczeństwa uczniów i miejscowej ludności UNICEF, wraz ze swoimi lokalnymi partnerami, ocenia szkody i usuwa materiały wybuchowe pozostałe po wojnie.

Wojna domowa w Libii zmusiła tysiące rodzin do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca zamieszkania. Wiele z nich schroniło się w budynkach szkolnych. Dzięki wsparciu UNICEF, w niektórych szkołach powstały kluby zapewniające dzieciom miejsce do bezpiecznej zabawy.

Od połowy lutego 2011 r., kiedy wybuchło powstanie, dziesięcioletni Hesham nie mógł uczęszczać do swojej szkoły w centrum Benghazi. Już od pierwszych dni konfliktu większość szkół zostało zamkniętych.

„Nie mogę się doczekać kiedy wrócę do szkoły i zobaczę wszystkich swoich kolegów” mówił Hesham. „Cieszę się, że mamy rewolucję ale chciałbym, żeby wszystko wróciło do normalności.”

Hesham jest jednym z nielicznych dzieci, które wróciły do szkoły pod koniec września. W przeciwieństwie do niego duża grupa dzieci nie będzie miała takiej szansy.

„Ich dzieciństwo zostało poważnie zakłócone” tłumaczy Christian Balsley-Olesen, dyrektor zespołu Libya Response UNICEF. „Szkoły przywrócą dzieciom poczucie bezpieczeństwa i normalności co pomoże całym rodzinom przetrwać ten trudny czas.”

Wpłacając na tzw. Najpilniejsze Potrzeby UNICEF dają nam Państwo szansę działać szybko, sprawnie i skutecznie wszędzie tam, gdzie właśnie trwa kryzys humanitarny. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

WPŁAĆ

Data publikacji: 11.10.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.