Unia Europejska przekaże UNICEF część Nagrody Nobla

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI101499

Bruksela/Nowy Jork, 18 Grudnia 2012 – Decyzja Unii Europejskiej, by przekazać UNICEF część funduszy z Pokojowej Nagrody Nobla oznacza, że więcej dzieci w Pakistanie uzyska dostęp do edukacji.

UNICEF jest wśród pięciu organizacji humanitarnych, które otrzymają od UE fundusze pochodzące z Pokojowej Nagrody Nobla, którą Unia otrzymała 10 grudnia 2012 roku. UE ogłosiła także, że podniesie otrzymaną od Komitetu Noblowskiego kwotę – 930 tysiące Euro do 2 milionów Euro. Środki te zostaną przekazane na programy edukacyjne prowadzone w sytuacjach kryzysowych. 

„Jesteśmy zaszczyceni i wdzięczni UE – dziękujemy w imieniu dzieci, którym pomagamy poprzez naszą pracę” – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Katastrofy humanitarne mają bardzo duży i długotrwały wpływ na dzieci – odbijają się na ich stanie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Edukacja rozwija u dzieci wartości i postawy, które pomogą zapobiec konfliktom w przyszłości.

Z funduszy przekazanych na programy UNICEF w Pakistanie skorzysta 3 000 dzieci od 3 do 9 roku życia, uczących się w 30 tymczasowych szkołach w prowincji Khyber Pakhtunkhwa. Zestawy szkolne dla dzieci, które straciły dach nad głową na kryzysu humanitarnego zawierają m.in. szkołę w pudełku, materiały dla nauczycieli, zestawy służące do prowadzenia warsztatów o pokoju i doradztwa psychologicznego, które pozwoli dzieciom poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami.

UNICEF gratuluje pozostałym organizajom, które otrzymały wsparcie UE: ACTED (Agency for Technical Cooperation and Development), UNHCR, organizacji Save the Children i Norwegian Refugee Council.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej