FaceBook

Walka z niedożywieniem w Pakistanie

MINGORA, Pakistan 2010

W październiku Najma Syed Ali Khan (19 lat) przyniosła swoją siedmiomiesięczną córeczkę Rukhsar do wspieranego przez UNICEF Ośrodka Terapeutycznego Dożywiania w miejscowości Saidu, w prowincji Swat w północno-zachodnim Pakistanie. Mocno zaniepokojona mama dowiedziała się, że dziecko jest poważnie niedożywione, a w dodatku cierpi z powodu zapalenia żołądka i jelit. Najma, nie mając naturalnego pokarmu, zmuszona była karmić malutką Rukhsar czarną herbatą i krowim mlekiem. W Ośrodku Terapeutycznego Dożywiania dostała dla córeczki specjalne mleko.

niedozywienie1

We wspieranym przez UNICEF Ośrodku Terapeutycznego Dożywiania skrajnie wycieńczona Rukhsar Syed Ali Khan małymi łyczkami pije terapeutyczne mleko.
© UNICEF Pakistan/2010/Zak

Kiedy malutka Rukhsar była przyjmowana do Ośrodka ważyła zaledwie 3 kg. Niemowlę w jej wieku powinno ważyć około 7 kg. „Dziewczynka była skrajnie wycieńczona” - ocenia lekarz pediatra Adil Rehmat Gul, specjalista ds. żywienia pracujący w Ośrodku – „Potrzebowała szczególnej opieki, by wrócić do zdrowia”.

Dotknięci przez konflikt wewnętrzny i powódź

W 2009 roku Najma wraz z mężem, córeczką Rukhsar i jej starszym rodzeństwem zmuszeni byli opuścić swoją rodzinną miejscowość Mingora. Z powodu nasilających się starć pomiędzy bojownikami a siłami rządowymi w mieście i okolicach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Zanim dotarli do obozu dla uchodźców, przez 3 miesiące tułali się po okolicy szukając schronienia. W czerwcu 2010 roku w końcu usłyszeli, że sytuacja jest już na tyle stabilna, że mogą wracać w swoje rodzinne strony.

Ich szczęście nie trwało jednak zbyt długo. Silne opady deszczu latem bieżącego roku doprowadziły do powodzi, która zabrała im dom i wszystko, co posiadali. Rodzina ponownie zmuszona była uciekać. Na szczęście tym razem pomoc ofiarowali krewni.

Problem niedożywienia w Pakistanie jeszcze przed powodzią był poważny. Wskaźnik niedożywienia niemowląt należał do najwyższych w regionie Azji Południowej. Blisko 10 proc. dzieci w Pakistanie umiera przed swoimi 5 urodzinami. Największe zagrożenie stanowi niedożywienie, biegunka, zapalenie płuc i choroby, którym można zapobiec stosując standardowe szczepienia ochronne. Około 40 proc. pakistańskich dzieci w wieku do 5 lat waży zbyt mało, a co czwarte już rodzi się z niedowagą.

Dziś sytuacja jest skrajnie trudna. Powódź zniszczyła uprawy i infrastrukturę techniczną, co diametralnie zmniejszy produkcję żywności. Szczególnie na obszarach dotkniętych powodzią problem niedożywienia pozostanie nierozwiązany, a nawet może się pogłębić.

Przeciwdziałanie niedożywieniu

UNICEF wspiera na terenie Pakistanu 30 Ośrodków Terapeutycznego Dożywiania, które zapewniają całodobową opiekę skrajnie niedożywionym dzieciom. UNICEF zamierza rozszerzyć tę działalność, szczególnie na terenach dotkniętych przez powódź.

niedozywienie2

Najma Syed Ali Khan karmi dostarczanym przez UNICEF terapeutycznym mlekiem swoją córeczkę Rukhsar.
© UNICEF Pakistan/2010/Dhayi

Jednocześnie ponad 300 lekarzy i pielęgniarek przechodzi szkolenia dotyczące wdrażania programów przeciwdziałania niedożywieniu. Jak dotąd około 3 tysięcy skrajnie niedożywionych niemowląt zostało objętych takim programem i przebywa obecnie na leczeniu. Na tereny dotknięte powodzią systematycznie dostarczana jest terapeutyczna żywność: lecznicza pasta Plumpy Nut, specjalne mleko, wysokoenergetyczne herbatniki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dla ich dzieci.

niedozywienie3

Mały pacjent Ośrodka Dożywiania wspieranego przez UNICEF dostaje Plumpy Nut – terapeutyczną pastę z orzeszków ziemnych bogatą w witaminy i składniki odżywcze.
© UNICEF Pakistan/2010/Dhayi

Pomoc dla najbardziej narażonych dzieci

Dzieci, szczególnie te poniżej 2 roku życia, są najbardziej narażone na niedożywienie, a przez to bardziej podatne na zagrażające życiu choroby. Mała Rukshar otrzymała w Ośrodku Dożywiania pomoc, która była dla niej ostatnią deską ratunku. Wciąż jednak w Pakistanie potrzeby żywieniowe milionów dzieci nie są zaspokajane. W obliczu ubóstwa i kolejnych kryzysów ich opiekunowie nie mają możliwości, a często także dostatecznej wiedzy, aby zapewnić odpowiednio bogatą i zrównoważoną dietę, która pozwoli na prawidłowy rozwój dziecka.

Po upływie miesiąca od przyjęcia malutkiej Rukhsar do Ośrodka Dozywiania jej waga wzrosła o 0,6 kg, a dolegliwości żołądkowo-jelitowe zostały złagodzone. Eksperci szacują, że jeśli tego typu ośrodki na terenie Pakistanu nie będą wspierane i rozwijane, w nadchodzących latach ponad 125 tysięcy pakistańskich dzieci może ucierpieć z powodu niedożywienia.

plumpy2

Dlatego wciąż apelujemy o wsparcie. Jedna saszetka terapeutycznej żywności Plumpy Nut kosztuje złotówkę. Już za 105 zł UNICEF zapewni dzienną terapię (3 saszetki) dla 35 niedożywionych dzieci. Pomóżmy im przetrwać ten trudny czas.

WPŁAĆ ->

Data publikacji: 17.12.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.