FaceBook

Z okazji Światowego Dnia Wody UNICEF zaprasza do kolejki do toalety

4 tysiące dzieci poniżej piątego roku życia umiera na świecie każdego dnia z powodu fatalnych warunków sanitarnych. By zwrócić uwagę na ten problem UNICEF 22 marca przy wsparciu mieszkańców stolicy chce pobić rekord w utworzeniu najdłuższej kolejki do toalety. Inicjatywa ta jest częścią międzynarodowej akcji z okazji Światowego Dnia Wody. Od Durbanu (RPA) przez Londyn (Wielka Brytania), New Jersey (USA), Melbourne (Australia) po Bangkok (Tajlandia) i Warszawę ustawią się kolejki do toalet. Ten symboliczny gest to zwrócenie uwagi na poważny problem, który dotyka 2,6 miliarda ludzi na świecie.

„Brak dostępu do wody pitnej i toalety niesie za sobą wiele konsekwencji społecznych i gospodarczych. Co czwarty zgon dziecka poniżej piątego roku życia w krajach rozwijających się jest spowodowany chorobą zakaźną przenoszoną w skutek fatalnych warunków sanitarnych” – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Dostęp do czystej wody może nie tylko ocalić życie ale również poprawić jego jakość. Według badań UNICEF wybudowanie oddzielnych toalet dla dziewczynek i chłopców w szkołach powoduje, że na lekcje uczęszcza dużo więcej dzieci. Wcześniej dziewczynki, które wchodziły w okres dojrzewania, przestawały chodzić do szkoły po pierwszej menstruacji.

Małe dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczeństwa wynikające z braku dostępu do czystej wody, złych warunków sanitarnych oraz braku higieny. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się te mieszkające w obszarze klęski humanitarnej. Tragiczne trzęsienie ziemi na Haiti pokazało, jak dużym zagrożeniem dla społeczności dotkniętej katastrofą naturalną jest utrudniony dostęp do czystej wody. Dlatego przy okazji happeningu 22 marca UNICEF Polska przeprowadzi także kwestę na rzecz Haiti.

Kampania informacyjna związana z organizowanym w Warszawie wydarzeniem prowadzona jest przez UNICEF również w Internecie, w tym na portalach społecznościowych : Facebook, Nasza-Klasa, Twitter.UNICEF od ponad 60 lat walczy o prawa każdego dziecka do zdrowia, edukacji, równości i ochrony. Każdego roku ratuje życie 7 milionów dzieci. UNICEF jest w całości finansowany z dobrowolnych składek darczyńców. W ostatnich latach dzięki ich wsparciu UNICEF w Polsce sfinansował m.in. trzyletni program szczepień przeciwko odrze w Sierra Leone oraz ośrodki terapeutyczne dla niedożywionych dzieci w Etiopii.

Serdecznie zapraszamy – bądźcie z nami 22 marca w godzinach 16.00-16.30 w Warszawie koło stacji Metro Centrum!

Nasz event na Facebooku: Weź udział!

Data publikacji: 19.03.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.