FaceBook

MALI

Jednym z największych problemów w kraju jest bardzo wysoki współczynnik umieralności dzieci do 5. roku życia.

© UNICEF/Bindra

Mali

Mali jest krajem położonym w Afryce Zachodniej. Stolicą Mali jest Bamako. Kraj klasyfikowany jest jako jeden z 25. najbiedniejszych krajów świata.

Mali uzyskało niepodległość w 1960 roku. Przez kilkadziesiąt lat po odzyskaniu niepodległości kraj nawiedzały regularne susze. Sytuacja wewnętrzna była także niestabilna. Liczne konflikty i zamachy terrorystyczne doprowadziły do wprowadzenia dyktatury wojskowej, która zakończyła się w 1992 roku po demokratycznych wyborach w kraju. Lata 2012-2014 to czas konfliktów wewnętrznych, trwająca wojna domowa zakończyła się zamachem stanu. Dzięki wsparciu Francji w 2013 roku udało się przywrócić stabilizację w państwie.

Społeczeństwo Mali to prawie 15 milionów mieszkańców, osiadłych głównie na terenach wiejskich. Językiem urzędowym jest język francuski. Mali położone jest w strefie klimatu zwrotnikowego, a większość terytorium, szczególnie na północy, stanowią tereny pustynne i półpustynne.

Jednym z największych problemów w kraju jest bardzo wysoki współczynnik umieralności dzieci do 5. roku życia. 128 dzieci na 1000 umiera przed swoimi 5 urodzinami, bardzo często z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać. Podczas porodu, który najczęściej ma miejsce w domu, umiera też wiele matek. UNICEF aktywnie działa w Mali na rzecz poprawy warunków życia matek i dzieci - począwszy od opieki nad kobietą w trakcie ciąży, poprzez promowanie prozdrowotnych zachowań w postaci karmienia piersią przez pierwszych 6 miesięcy po porodzie, po szczepienia dzieci przeciw śmiertelnym chorobom. Działania UNICEF koncentrują się także na zagwarantowaniu dostępu do wody pitnej, budowy sanitariatów, odkażaniu źródeł już zanieczyszczonych. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia w Mali UNICEF prowadzi szkolenia personelu medycznego, tak aby wszyscy mieszkańcy kraju mieli dostęp do profesjonalnej opieki medycznej.

Prawie 1/3 dzieci do 5. roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia

© UNICEF/Bindra

W 15-milionowym społeczeństwie Mali, dzieci stanowią połowę ludności. Prawie 8 milionów obywateli nie ukończyło 18. roku życia, z czego 3 miliony to dzieci poniżej 5. roku życia. Niezwykle istotnym problemem jest  niedożywienie dzieci. 23% dzieci rodzi się w Mali z niską masą urodzeniową, a tylko 38% jest karmionych naturalnie (piersią). Prawie 1/3 dzieci do 5. roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia. Wynika to nie tylko z głodu powodowanego brakiem pożywienia, ale także z faktu, ze to pożywienie nie jest pełnowartościowe i różnorodne, brakuje w nim niezbędnych dla prawidłowego rozwoju mikroelementów. Niedobór tych składników i ubogie w witaminy i minerały jedzenie prowadzi do chorób, które mogą zakończyć się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Problem stanowi także brak wody pitnej. Mniej niż połowa ludności Mali ma dostęp do wody nadającej się do spożycia. Brak wody i jej zanieczyszczenie prowadzi do zgonów dzieci z powodu odwodnienia, będącego następstwem chorób biegunkowych. Złe warunki sanitarne stanowią także poważne zagrożenie dla rozwijających się dzieci, zwłaszcza dziewcząt.

Niezwykle istotną kwestią w Mali jest edukacja. Wskaźnik upowszechnienia edukacji na poziomie podstawowym wynosi 71,6% dla chłopców, a dla dziewcząt 62,6%. Statystyki te wyglądają o wiele bardziej alarmująco w przypadku kontynuowania nauki przez starsze dzieci. Dwie trzecie dzieci nie chodzi do szkoły średniej. Problem stanowi nie tylko brak szkół, odpowiedniej infrastruktury, ale także w dużej mierze brak wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Z tego powodu niestety sytuacja dzieci i młodzieży w Mali nie poprawia się znacząco. Edukacja jest szansą na wyjście z kręgu ubóstwa, zdobycie zawodu i podjęcie pracy zarobkowej. Brak możliwości nauki w dużej mierze powoduje, że sytuacja w kraju nie ulega poprawie.

UNICEF od wielu lat działa w Mali na rzecz poprawy losu dzieci. Dzięki zaangażowaniu organizacji udało się w 2014 roku otworzyć ponad 70% szkół w Gao i Timbuktu, stolicy kraju. 420 tysięcy dzieci otrzymało pełen zestaw przyborów niezbędnych do nauki. W okresie nasilonego konfliktu wewnętrznego UNICEF dbał także o zagwarantowanie dzieciom opieki psychologicznej. Potrzeby są jednak zdecydowanie większe. Wciąż 200 tysięcy dzieci w wieku od 3 do 15 lat nie uczęszcza do szkół. Zagwarantowanie przynajmniej podstawowej edukacji tym dzieciom jest jednym z priorytetów UNICEF.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.