FaceBook

SIERRA LEONE

Sierra Leone UNICEF

@UNICEF/Z.Dulska

Sierra Leone leży w Zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest to jedno z najbiedniejszych państw świata. W trwającej 11 lat wojnie domowej (1991-2002r.) zginęły tysiące mieszkańców, a ponad 2 miliony zmuszonych było do ucieczki z kraju (co stanowiło około jednej trzeciej obywateli Sierra Leone).

Bogate złoża minerałów i inne zasoby naturalne stanowią potencjał do rozwoju Sierra Leone. Olbrzymią barierą jest jednak brak infrastruktury, która w dużej mierze została zniszczona podczas działań wojennych. Źródłem utrzymania około dwóch trzecich mieszkańców tego afrykańskiego kraju jest prymitywne rolnictwo i rybołówstwo.

Fakty o Sierra Leone:

  • Sierra Leone należy do grupy najsłabiej rozwiniętych krajów świata.W 2013 roku pozycjonowane było na 177 miejscu spośród 186 krajów (wg rankingu Human Development Index). Główną przyczyną tak niskiej pozycji jest najwyższy na świecie poziom umieralności dzieci i umieralności okołoporodowej kobiet.
  • Populacja kraju to 5,8 mln osób
  • 20% dzieci umiera przed swoimi piątymi urodzinami, a 37% z nich umiera z powodu niedożywieniaco 21 kobieta umiera w czasie ciąży lub porodu
  • Większości z tych zgonów można by zapobiec, a ich przyczyną są infekcje, ograniczony dostęp i niski poziom opieki medycznej i tradycyjne wierzenia, które powodują, że część ludzi nie chce korzystać ze zdobyczy współczesnej medycyny.
  • 55% mieszkańców posiada dostęp do czystej wody pitnej
  • 13% mieszkańców posiada dostęp do urządzeń sanitarnych
  • 63% dzieci w wieku szkolnym uczy się w szkole podstawowej
  • 31% kobiet karmi piersią dzieci przez pierwsze pół roku życia 

UNICEF aktywnie działa w Sierra Leone od 1985 roku. Dostarczamy szczepionki przeciwko gruźlicy, polio, odrze i tężcowi. Zapewniamy także systemy chłodni do przechowywania leków i budujemy piece do utylizacji odpadów poszczepionkowych. Prowadzimy szkolenia w zakresie planowania i przeprowadzania szczepień i akcje mobilizacji mieszkańców, aby jak najwięcej rodziców zachęcić do szczepienia dzieci. Pracujemy także z rządem, aby w przyszłości to państwo przejęło obowiązek zapewnienia każdemu dziecku bezpłatnych szczepień. 

W ostatnich latach wiele zmieniło się w Sierra Leone w zakresie ochrony zdrowia najmłodszych dzieci. W latach 2007-2011 dzięki wsparciu UNICEF odnowiono system chłodni wprowadzając około 700 lodówek na baterie słoneczne, wymianę niektórych pojemników do przewozu szczepionek i wzmocnienie zasobów ludzkich. Od kwietnia 2010 roku kobiety w ciąży, młode mamy oraz dzieci poniżej 5 roku życia objęte są bezpłatną opieką zdrowotną. To milowy krok w naprawie systemu zdrowia tego kraju.

Mają w tym udział również Darczyńcy UNICEF z Polski, którzy od 2006 roku włączają się w programy pomocy dzieciom w Sierra Leone (między innymi szczepienia przeciw odrze, tężcowi i polio). W 2006 roku zbieraliśmy fundusze na program szczepień dzieci przeciwko odrze i polio. Dzięki otrzymanym darowiznom zapewniliśmy szczepionki i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia szczepień w latach 2007-2009. W tym okresie spadła liczba notowanych przypadków odry i nie było epidemii. Fundusze zebrane wiosną 2011 roku pozwoliły na wybudowanie studni i latryn w 10 ośrodkach zdrowia. Środki pozyskane podczas trzeciej akcji na rzecz tego afrykańskiego kraju przekazane zostały na zakup ponad 600 tys. dawek szczepionek dla dzieci. Łącznie do tej pory polscy Darczyńcy wsparli projekty UNICEF w Sierra Leone kwotą 4,3 mln PLN.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.