FaceBook

UNICEF UKRAINA

Od marca 2014 r. co najmniej 68 dzieci zostało zabitych, a 180 rannych

© UNICEF/Volp

Ukraina

Ukraina jest to państwo położone w Europie Wschodniej o powierzchni niemal dwukrotnie większej niż terytorium Polski. Ukraina jest podzielona na 24 obwody (odpowiedniki polskich województw), a jej stolicą jest Kijów. Ukraina uzyskała niepodległość od ZSRR 24 sierpnia 1991 r. Większość społeczeństwa (78%) stanowią osoby narodowości ukraińskiej, natomiast ok. 17% osób deklaruje narodowość rosyjską. Język rosyjski dominuje wśród ludności na wschodzie i południu Ukrainy, a w stolicy używany jest równolegle z ukraińskim.

Sytuacja na Ukrainie pozostaje napięta od listopada 2013 r., kiedy ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz odłożył w czasie podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Ta decyzja spowodowała falę protestów, która rozlała się po całym kraju. W marcu 2014 r. doszło do starć między władzami, a prorosyjskimi demonstrantami w Charkowie i Doniecku na wschodzie Ukrainy. Wiele osób zginęło i zostało rannych. Dodatkowo aneksja Krymu oraz nagromadzenie sił wojskowych na wschodniej granicy Ukrainy przyczyniły się do pogorszenia sytuacji w tym kraju.

UNICEF szacuje, że na skutek konfliktu na Ukrainie 1,7 mln dzieci zostało poszkodowanych. Od marca 2014 r. co najmniej 68 dzieci zostało zabitych, a 180 rannych. Liczba osób, które musiały opuścić swoje domy sięgnęła 979 000, z czego niemal 120 000 to dzieci. Na Ukrainie mieszka około 8 mln dzieci, a tylko połowa z nich jest zaszczepiona. Ponadto wiele dzieci nie chodzi do szkoły. Co najmniej 750 000 dzieci i osób dorosłych w obwodach ługańskim i donieckim potrzebuje czystej i pitnej wody oraz zestawów sanitarnych. Niemal 100 000 dzieci i ich rodziców wymaga wsparcia psychologicznego.

UNICEF jest na miejscu i wraz z organizacjami partnerskimi dostarcza niezbędną pomoc dla dzieci na Ukrainie. Planujemy dotrzeć do każdego z nich. Od czasu eskalacji konfliktu UNICEF dostarczył ponad 7 000 zestawów sanitarnych, z których skorzystało ponad 20 000 osób (w tym ponad 4700 dzieci). UNICEF dostarcza również wodę pitną, materiały edukacyjne i wsparcie psychologiczne.

UNICEF apeluje o ponad 32 mln dolarów, które pozwolą zapewnić niezbędną pomoc dla dzieci we wschodniej Ukrainie do końca 2015 r. Musimy zrobić wszystko, aby dzieci były zdrowe, mogły normalnie żyć i zapomnieć o traumie, którą przeżyły. Aby umożliwić im naukę na odpowiednim poziomie  i powrót do normalności niezbędne jest dostarczenie materiałów edukacyjnych, zestawów sanitarnych i innych niezbędnych produktów. Wejdź na: www.unicef.pl/ukraina i pomóż dziecku na Ukrainie.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.