72 lata temu powstała największa na świecie organizacja działająca na rzecz dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Unicef_72lata_big

Współzałożycielem UNICEF był Polak, dr Ludwik Rajchman.

Warszawa, 11 grudnia 2018 r. – 72 lata temu powstała największa na świecie organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Dziś UNICEF jest obecny w ponad 190 krajach i każdego roku niesie pomoc milionom najmłodszych oraz ich rodzinom.

Pomysłodawcą i współzałożycielem organizacji był Polak – dr Ludwik Rajchman. Dr Rajchman miał ogromne doświadczenie w dziedzinie bakteriologii i epidemiologii. Był szczególnie oddany działaniom na rzecz zwalczania chorób endemicznych. Wierzył w medycynę społeczną
i podkreślał znaczenie zdrowia publicznego.

W 1946 roku postulat wysunięty przez dr. Rajchmana posłużył za podstawę do powołania UNICEF – Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. To dzięki jego inicjatywie
w latach 1948 – 1951, w 22 krajach na całym świecie wykonano około 30 milionów badań lekarskich i dostarczono 17 milionów szczepionek przeciwko gruźlicy.

Od początku swojej działalności UNICEF niósł pomoc także najmłodszym w Polsce. Działo się tak przez 55 lat od zakończenia II wojny światowej. Pierwsze transporty pomocy humanitarnej dotarły do nas już 1947 roku, a polskie dzieci otrzymały wówczas pomoc medyczną. UNICEF w naszym kraju finansował wyposażenie ośrodków zdrowia i oddziałów pediatrycznych, a także sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci.

W 2002 roku zmienił się zakres zadań UNICEF w Polsce. Nasz kraj został zaliczony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do grupy państw wysokorozwiniętych. Dziś, dzięki temu, że w przeszłości otrzymaliśmy pomoc, sami jesteśmy w stanie pomagać innym. Jako organizacja pozarządowa działamy w oparciu o lokalne prawodawstwo, blisko współpracując
z innymi biurami UNICEF na świecie. Zajmujemy się zarówno promowaniem i ochroną praw dziecka w naszym kraju, jak i zbieraniem funduszy, dzięki którym finansujemy pomoc najmłodszym w najbardziej potrzebujących regionach świata. Prowadzimy też programy edukacyjne, które każdego roku angażują tysiące szkół z całej Polski. Do Klubu Szkół UNICEF należy już ponad 2000 placówek edukacyjnych.

Konflikty zbrojne i katastrofy naturalne w coraz większym stopniu zagrażają życiu i zdrowiu najmłodszych. Dlatego UNICEF nie ustaje w wysiłkach, aby zapewnić dzieciom dostęp do edukacji, czystej wody czy opieki medycznej. Robi to wszystko dzięki wsparciu Darczyńców.

Dziś UNICEF Polska to sprawnie i przejrzyście działająca organizacja pożytku publicznego, niosąca pomoc dzieciom na całym świecie. Ideały, które przyświecały jej twórcy – Ludwikowi Rajchmanowi, nadal leżą u podstaw jej działalności.

Zobacz również

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej