Co godzinę w Nepalu 12 dzieci rodzi się bez dostępu do podstawowej opieki medycznej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI184792

W Nepalu, bez dostępu do podstawowej opieki medycznej, co godzinę rodzi się 12 dzieci. Na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi, które dotknęły ten kraj, wiele ośrodków zdrowia zostało zrównanych z ziemią. W ciągu najbliższego miesiąca życie niemal 18 000 dzieci i matek może być zagrożone. Dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.

W 14 regionach kraju, które najbardziej ucierpiały wskutek kataklizmu, co najmniej 70% ośrodków zdrowia legło w gruzach. W niektórych rejonach skala zniszczeń sięga 90%. Nieliczne funkcjonujące szpitale i ośrodki zdrowia są przepełnione. Dlatego wiele kobiet w ciąży nie ma dostępu odpowiedniej opieki medycznej. Tysiące z nich straciło również dach nad głową.

Obawiamy się, że w regionach dotkniętych trzęsieniem ziemi liczba porodów poza ośrodkami zdrowia wzrosła o ponad 1/3,mówi Tomoo Hozumi, przedstawiciel UNICEF w Nepalu. Pierwsze dni od narodzin są kluczowe i najbardziej niebezpieczne dla dziecka. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni warunkami, w jakich dzieci przychodzą tutaj na świat.

W Nepalu jeszcze przed trzęsieniem ziemi dostęp do odpowiedniej jakości opieki medycznej był ograniczony. Każdego dnia 38 noworodków umierało z przyczyn, którym potrafimy zapobiegać. Co osiem godzin jedna kobieta umierała z powodu komplikacji okołoporodowych. Przed kataklizmem zaledwie 1/3 matek (38,64%) rodziła w ośrodku zdrowia, a 3 na 5 ciężarnych kobiet (59,5%) było objętych opieką prenatalną. Obawiamy się, że na skutek dwóch potężnych wstrząsów, które dotknęły Nepal w ciągu zaledwie trzech tygodni dostęp do odpowiedniej opieki medycznej jeszcze bardziej się pogorszy.

Opieki wymagają nie tylko noworodki. Kobiety w ciąży również potrzebują pilnego wsparcia. Są narażone na ogromny stres i choroby. Dlatego znacznie wzrosło ryzyko przedwczesnych porodów, poronień i komplikacji,mówi Tomoo Hozumi. Szacujemy, że każdego dnia w Nepalu około 90 ciężarnych kobiet wymaga cesarskiego cięcia.

UNI184790

UNICEF cały czas jest na miejscu. Wraz z organizacjami partnerskimi zapewniamy niezbędną pomoc dla dzieci i ich matek:

  • dostarczyliśmy już dziesiątki namiotów medycznych
  • pracujemy nad utworzeniem 22 bezpiecznych miejsc, w których matki i ich nowonarodzone dzieci otrzymają opiekę po wypisaniu ze szpitala
  • mobilne zespoły opieki zdrowotnej zapewniają pomoc najbardziej narażonym matkom i dzieciom
  • dostarczamy zestawy sanitarne do regionów Sindhupalchowk i Gorkha, a także moskitiery do Nuwakot i koce do Lalitpur, Ramećhap, Dhadin, Sindhupalchowk i Makwanpur
  • w 10 regionach dostarczamy podstawowe leki, dzięki którym nawet 300 000 osób może zostać objętych leczeniem
  • promujemy karmienie piersią, a także dostarczamy żelazo i kwas foliowy dla kobiet w ciąży i młodych mam
  • dostarczamy setki ubranek dziecięcych w regionach Sindhupalchowk i Gorkha.

UNICEF zaapelował do Darczyńców o pomoc w wysokości 50 mln dolarów. Jest to suma, która pozwoli na prowadzenie niezbędnych działań przez najbliższe trzy miesiące.

900x323

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej