Co jest najważniejsze w ojcostwie? Opowiada David Beckham i Clarke Gayford

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF świętuje Dzień Ojca!

© UNICEF/Modola

Bycie rodzicem to najważniejsza praca na świecie. Szczególnie pierwsze 1000 dni życia dziecka to jedyna w swoim rodzaju okazja do budowania więzi z dzieckiem i wsparcia jego rozwoju. O swoich doświadczeniach w ojcostwie opowiedzieli UNICEF David Beckham, Ambasador Dobrej Woli oraz Clarke Gayford, partner Jacindy Arden, która w 2018 r. pełniąc urząd premiera Nowej Zelandii urodziła córeczkę, Neve. 

Rodzice i opiekunowie chcą dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Jednak niewielu przyszłych rodziców jest przygotowanych na wszystkie wyzwania, jakie pojawiają się po narodzinach dziecka. O swoich doświadczeniach opowiedzieli UNICEF David Beckham i Clarke Gayford. Obaj przyznali, że najważniejsze co mogą dać dziecku jest ich obecność i poświęcony czas.

Myślę, że nikt był w stanie przygotować mnie na codzienne zmartwienia, które pojawiły się po narodzinach moich synów i córki. Każdej nocy wstawałem do dzieci po pięć czy sześć razy sprawdzając, czy wszystko w porządku. Martwiłem się o wiele rzeczy i spraw, ale nie zamieniłbym tego doświadczenia na żadne inne. Wiem, że moje dzieci są w bardzo uprzywilejowanej pozycji. Dawanie prezentów sprawia im radość, ale to co czyni je prawdziwie szczęśliwymi jest wspólnie spędzony czas, mówi David Beckham.

Będąc ojcem stajesz się odpowiedzialny za kogoś bezbronnego i zaczynasz widzieć świat jego oczami. Codziennie widzę kamienie milowe, które osiąga moja córka. To nie tylko pierwszy krok i pierwsze słowo, ale chociażby samodzielne schodzenie z kanapy. To fascynujące, kiedy towarzyszysz dziecku w tych momentach. Najlepszym prezentem, jaki możesz dać swojemu dziecku jest Twój czas, mówi Clarke Gayford.

Zapytana przez UNICEF dr Anna Maria Chiesa pielęgniarka i specjalistka ds. zdrowia na Uniwersytecie w São Paulo tłumaczy, że więź ojca z dzieckiem buduje się przez jego codzienną obecność już od pierwszych chwil życia dziecka. Jeszcze 50 lat temu ojcowie nie mogli uczestniczyć w porodzie czy nie zmieniali dzieciom pieluchy. Dziś wiele zmieniło się na lepsze. 

Często mówi się, że w dzisiejszych czasach ojcowie coraz bardziej pomagają. To kwestia, nad którą powinniśmy się zastanowić. Kiedy mówimy „pomoc”, oznacza to, że zakładamy, że odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem spoczywa na matce. Ale w rzeczywistości możemy wyróżnić ojców aktywnych i nieaktywnych. Nie chodzi zatem o pomoc matce, ale właśnie o budowę więzi z dzieckiem, której nic nie zastąpi, podkreśla dr Anna Maria Chiesa. 

W Dniu Ojca świętowanym dziś w wielu krajach świata UNICEF ponawia swój apel o przełamywanie barier kulturowych i finansowych, które uniemożliwiają ojcom spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. Organizacja podkreśla, jak istotne jest pielęgnowanie relacji rodzicielskich szczególnie w pierwszych latach życia dzieci. Zapewniając najmłodszym opiekę, ochronę czy wspólną zabawę dajemy im najlepszy możliwy start w życie.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej