II Międzynarodowy Dzień Dziewcząt – Innowacje w edukacji kluczem do rozwoju

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzien Dziewczat

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewcząt, aby zwrócić szczególną uwagę na ich prawa oraz wyzwania, przed jakimi one stoją na całym świecie.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Dziewcząt koncentruje się na innowacjach w edukacji, których celem jest zwiększenie liczby dziewcząt uczęszczających do szkoły i podniesienie jakości kształcenia. Jak dowodzą badania, nawet jeden rok nauki w szkole średniej może w przyszłości zwiększyć dochody kobiety o 25 procent.

Edukacja może zmienić życie dziewcząt i pozytywnie wpłynąć na społeczność, w której żyją - mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Mimo że liczba dziewcząt niemających dostępu do edukacji stale się zmniejsza, nadal 31 mln dziewcząt w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkoły.

Wspólnie z partnerami, UNICEF wykorzystuje nowoczesne technologie, które z jednej strony zwiększają dostęp do edukacji, a z drugiej podnoszą jakość kształcenia. W Republice Południowej Afryki program TechnoGirls umożliwił 10 000 dziewcząt stały kontakt z mentorami z branży technologicznej, zwiększając tym samym ich szanse na zatrudnienie. W Ugandzie program EduTrack, w którym wykorzystuje się system wiadomości tekstowych (SMS), służy do przekazywania UNICEF raportów dotyczących jakości edukacji, kwalifikacji nauczycieli, a także alarmowania o przemocy w szkole.

Innowacja to nie tylko nowoczesne technologie. W wielu przypadkach pozytywną zmianą może być po prostu udostępnienie środków transportu szkolnego dla dziewcząt (autobusów, rowerów, a nawet łodzi), a także nawiązanie współpracy między szkołami a bankami, zapewniającymi wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli i stypendiów dla dziewcząt. UNICEF wspiera rozwój specjalnych programów, które pomagają dziewczętom zdobyć pracę i rozwijać umiejętności przywódcze oraz ułatwiają im wejście na rynek pracy.

Innowacje dają nam potężne narzędzie, dzięki któremu docieramy do większej liczby dziewcząt niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Anthony Lake. Musimy stale uczyć się, jak wykorzystywać nowoczesne narzędzia, wdrażać nowe pomysły i stosować je na jak największą skalę, aby pomóc jeszcze większej liczbie dziewcząt.

Zobacz również

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej