Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

© UNICEF/Bahumid

Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia. Są to jedynie oficjalnie odnotowane przypadki, a rzeczywista liczba może być znacznie wyższa. 

Za każdym razem, gdy konflikt w Jemenie nasila się, a przemoc eskaluje, to dzieci płacą najwyższą cenę. Rodziny są rozdzielane, a ataki na infrastrukturę cywilną są łamaniem międzynarodowego prawa humanitarnego, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore.

Kryzys humanitarny w Jemenie – jeden z najgorszych na świecie – jest konsekwencją czterech nakładających się czynników: (1) gwałtownego i przedłużającego się konfliktu, (2) dewastacji gospodarczej, (3) zrujnowanego systemu opieki zdrowotnej, edukacji, wodno-sanitarnego i żywnościowego oraz (4) braku funduszy na pomoc. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia COVID-19. Oznacza to, że:

  • 4 na 5 dzieci w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej. Łącznie to ponad 11 milionów dzieci.
  • 400 tysięcy dzieci cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Są na granicy życia i śmierci.
  • Ponad 2 miliony dzieci nie chodzi do szkoły. Kolejne 4 miliony najmłodszych jest zagrożonych wypadnięciem z systemu edukacji.
  • 2/3 nauczycieli, czyli ponad 170 tysięcy nie otrzymuje regularnego wynagrodzenia od ponad czterech lat.
  • 1,7 miliona dzieci i ich rodzin musiało opuścić swoje domy z powodu przemocy. 

Przy obecnym poziomie międzynarodowego wsparcia, UNICEF nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących dzieci. To nie one ponoszą odpowiedzialność za tę wojnę. Płacą za nią jednak najwyższą cenę, powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF po powrocie z Jemenu.  

Jemen to jedno z najtrudniejszych miejsc do życia dla dzieci, a z każdym dniem jest coraz gorzej. 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Niestety w tym kraju nie dość, że najmłodsi ich nie znają to i tak są one łamane każdego dnia. Jednak to nie wszystko. Tysiące osób straciło miejsca pracy. Ceny żywności są tak ogromne, że niewielu stać na zakup podstawowych produktów i regularne posiłki. Ludzie zmuszeni są sprzedawać wszystko, co posiadają, aby być w stanie nakarmić własne dzieci.

Obecnie brakuje aż 46 procent środków, aby nieść pomoc ratującą życie najmłodszych na miejscu. Pracownicy UNICEF robią wszystko, co w ich mocy, niejednokrotnie z narażeniem własnego życia, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci.

UNICEF Polska dołącza do globalnego apelu , którego celem jest zbiórka środków na pomoc żywnościową i medyczną dla dzieci w Jemenie.  Każdy może pomóc przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen. Walka z czasem trwa.

UNICEF Polska - Dzieci w Jemenie umierają z głodu

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej