Światowy Dzień Mycia Rąk: Moc jest w Twoich rękach!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzień Mycia Rąk

Każdego dnia 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób biegunkowych spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. To najnowsze dane, które podał UNICEF z okazji 6. Światowego Dnia Mycia Rąk.

Z danych UNICEF wynika, że biegunka jest nadal drugą, najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Każdego roku umiera na nią 600 tys. dzieci. Ponad 1,7 mld dzieci dotkniętych tą chorobą boryka się z problemami zahamowania wzrostu (niska waga ciała w stosunku do wieku, opóźnienia w rozwoju dziecka).

UNICEF przypomina, że jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk za pomocą mydła. Organizowane na całym świecie wydarzenia związane ze Światowym Dniem Mycia Rąk pomagają promować tę prostą czynność i uświadamiać kluczową rolę, jaką odgrywa ona w ochronie zdrowia i życia dzieci.

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk na całym świecie odbędą się specjalne obchody - pokazy i warsztaty mycia rąk, w których będzie uczestniczyć:

  • 5 mln dzieci w Etiopii
  • 1,4 mln dzieci z 3300 szkół w Jemenie
  • 1 tys. dzieci w Wietnamie
  • 450 szkół podstawowych w Sierra Leone
  • 424 szkoły podstawowe w Mali
  • 200 szkół w 50. wspólnotach w Gambii
  • 12 miast w Indonezji
  • 22 placówki oświatowe w kilku gminach w Boliwii. 

Mycie rąk mydłem to bardzo prosta czynność, która jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ratowania życia dzieci – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF. Mycie rąk przed jedzeniem i po wizycie w toalecie drastycznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób biegunkowych. Prosty sposób, który ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie nie tylko dzieci, ale całego społeczeństwa.

Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą - mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

Obchodzony 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 roku, aby podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Mycia Rąk brzmi: „Moc jest w Twoich rękach”. Każdy z nas ma prawo do tworzenia zdrowego społeczeństwa poprzez mycie rąk wodą z mydłem.

Więcej informacji o Światowym Dniu Mycia Rąk: www.globalhandwashingday.org

Zobacz również

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej
Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej