Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI169167

Obszary ogarnięte wojną, strefy kryzysów humanitarnych i klęsk żywiołowych – wszędzie tam pracownicy humanitarni z narażeniem zdrowia i życia niosą pomoc potrzebującym. W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej (19 sierpnia) oddajemy hołd tym, którzy niosąc pomoc stracili życie oraz tym, którzy pomimo dużego ryzyka, nadal towarzyszą poszkodowanym dzieciom w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie.

W 2014 r. na skutek 310 incydentów zostało poszkodowanych 382 pracowników UNICEF.

W ubiegłym roku pracownicy humanitarni ginęli m.in.

  • w Sudanie Południowym zaatakowani przez grupy zbrojne w trakcie niesienia pomocy niedożywionym dzieciom
  • w Strefie Gazy, gdzie stracili życie na skutek ostrzału niosąc pomoc chorym, rannym i umierającym
  • w Sierra Leone, Liberii i Gwinei, gdzie ratując życie ludzi dotkniętych ebolą – sami padli ofiarą zabójczego wirusa

To tylko wybrane przypadki, których w ciągu roku jest o wiele więcej. Śmierć tych osób jest stratą dla całej społeczności humanitarnej.

UNICEF apeluje o zapewnienie ochrony tam, gdzie tylko jest to możliwe. Ochroną powinny być objęte dzieci, które najbardziej cierpią w czasie katastrofy humanitarnej oraz ci, którzy niosą im pomoc z narażeniem własnego zdrowia i życia.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej powinien być inspiracją do podjęcia działań na rzecz wyrażenia solidarnego sprzeciwu wobec konfliktów, tortur, głodu, chorób i cierpienia. Możemy to osiągnąć poprzez budowanie poczucia odpowiedzialności i społeczności globalnej. Ten dzień jest też okazją do zaangażowania się i pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

W 2008 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. 19 sierpnia jest to dzień, w którym w 2003 r. przeprowadzono zamach terrorystyczny na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Na skutek zamachu zginęło wówczas 22 pracowników humanitarnych. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej jest to dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej