Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Światowy Tydzień Karmienia Piersią

© UNICEF/Chikondi

Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią przypadającego w dniach 1-7 sierpnia 2021 r., Henrietta Fore - Dyrektor Generalna UNICEF oraz dr Tedros Adhanom Ghebreyesus - Dyrektor Generalny WHO, opublikowali wspólne oświadczenie.

Na początku tego roku rządy państw, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny zjednoczyły się, aby zainicjować rok działania na rzecz żywienia. To historyczna okazja do zmiany sposobu, w jaki świat podchodzi do walki z niedożywieniem u dzieci. Karmienie piersią ma kluczowe znaczenie dla realizacji tego celu.

Rozpoczęcie karmienia piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie, a następnie karmienie wyłącznie piersią przez sześć miesięcy i kontynuowanie przez dwa lata (lub dłużej), jest niezwykle istotne w walce ze wszystkimi formami niedożywienia i otyłością. Karmienie piersią działa również jak „pierwsza szczepionka” dla niemowląt, chroniąc je przed wieloma chorobami wieku dziecięcego.

W ciągu ostatnich czterech dekad częstotliwość wyłącznego karmienia piersią zwiększyła się o połowę. Niestety pandemia COVID-19 może zaprzepaścić to osiągnięcie. W wielu krajach pandemia spowodowała zakłócenia w dostępie do usług wspierających karmienie piersią. Wzrosło także ryzyko niedożywienia i braku bezpieczeństwa żywnościowego. Kilka krajów poinformowało, że producenci żywności dla niemowląt w ostatnim czasie jeszcze bardziej reklamowali swoje produkty jako bezpieczną alternatywę dla karmienia piersią. Podsycali tym samym nieuzasadnione obawy, że karmienie piersią może przenosić wirus COVID-19.

Tegoroczny Światowy Tydzień Karmienia Piersią, którego tematem przewodnim jest „Chroń karmienie piersią: wspólna odpowiedzialność”, to czas na ponowne przyjrzenie się zobowiązaniom podjętym na początku tego roku. Priorytetem jest zapewnienie, że:

  • Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece jest w pełni wdrożony i stosowany przez rządy państw, pracowników medycznych i przemysł;
  • pracownicy medyczni mają dostęp do zasobów i informacji, które pomogą im we wspieraniu matek w karmieniu piersią;
  • pracodawcy zagwarantują kobietom czas i przestrzeń potrzebne do karmienia piersią.

Rządy państw, darczyńcy, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny mają szansę na zwiększenie swoich wysiłków w walce z niedożywieniem, w tym poprzez ochronę, promowanie i wspieranie karmienia piersią.

Teraz nadszedł czas, aby mierzyć wysoko. Chcemy zapewnić każdemu dziecku dostęp do pożywnej, bezpiecznej i niedrogiej żywności od samego początku oraz wspierać każdą kobietę w karmieniu piersią.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej