Tysiące dzieci będzie stopniowo uwalnianych z grupy zbrojnej w Sudanie Południowym. Około 280 dzieci przekazano dziś UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI169407 (2)

Dżuba/Nairobi/Genewa/Nowy Jork, 27 stycznia 2015 r. – UNICEF i jego partnerzy zabezpieczyli uwolnienie około 3 000 dzieci z jednej z grup zbrojnych w Sudanie Południowym.

To jedna z największych demobilizacji dzieci-żołnierzy w historii. Dziś w wiosce Gumuruk we wschodniej części Sudanu Południowego została uwolniona pierwsza grupa licząca 280 dzieci. W ciągu miesiąca będą miały miejsce uwolnienia kolejnych dzieci.

Dzieci w wieku od 11 do 17 lat były rekrutowane przez Południowosudańską Armię Demokratyczną (South Sudan Democratic Army, SSDA) kierowaną przez Davida Yau Yau. Niektóre dzieci walczyły w szeregach armii od czterech lat, a wiele z nich nigdy nie uczęszczało do szkoły. W ostatnim roku 12 000 dzieci, głównie chłopców, było rekrutowanych i wykorzystywanych jako żołnierze przez siły i grupy zbrojne w całym Sudanie Południowym.

Dzieci oddały broń i mundury podczas ceremonii przewidzianej przez Narodową Komisję ds. Rozbrojenia, Demobilizacji i Reintegracji (South Sudan National Disarmament, Demobilization and Reintegration Commission) i armię SSDA, przy wsparciu UNICEF.

Te dzieci pod przymusem robiły i widziały rzeczy, których żadne dziecko nigdy nie powinno doświadczyć, powiedział Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. Uwolnienie tysięcy dzieci wymaga zapewnienia im pomocy i ochrony, aby mogły na nowo odbudować swoje życie.

Uwolnione dziś dzieci są pod opieką medyczną i otrzymują niezbędną pomoc, taką jak żywność, wodę czy ubrania, aby pomóc im przygotować się do powrotu do swoich rodzin. W pilnym trybie ustalane są programy wsparcia psychologicznego. Dzieci wkrótce będą miały również zapewniony dostęp do edukacji.

UNICEF pracuje nad odszukaniem i połączeniem dzieci z ich rodzinami. Jest to bardzo trudne zadanie w państwie, w którym ponad milion dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych lub uciekło do sąsiednich państw od grudnia 2013 r.

Wsparcie obejmie także lokalne społeczności, aby zapobiec dyskryminacji powracających dzieci, a także, aby uchronić je przed ponownym werbunkiem.

Sukces reintegracji tych dzieci zależy od terminowych i skoordynowanych działań, aby zaspokoić ich podstawowe i długofalowe potrzeby. Pomoc ta wymaga jednak znacznych środków, dodaje Jonathan Veitch.

UNICEF szacuje, że koszt uwolnienia i reintegracji każdego dziecka wynosi około 2 330 dolarów za 24 miesiące. Do tej pory UNICEF otrzymał 1,6 mln euro od Fundacji IKEA. To pierwsze fundusze przeznaczone na uwolnienie dzieci i program reintegracji. UNICEF apeluje jednak o dodatkowe 10 mln dolarów wsparcia. Swoje wsparcie zapewnia również Unia Europejska oraz Niemiecki i Brytyjski Komitet Narodowy UNICEF.

banner_528x220

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej