UNICEF: Jeśli świat nie będzie walczył z zapaleniem płuc, to w ciągu dekady umrze dziewięć milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF_walka_z_zapaleniem_pluc

W ubiegłym roku co 39 sekund na zapalenie płuc umierało jedno dziecko. To łącznie ponad 800 tysięcy najmłodszych. Wśród czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania znalazły się: niedożywienie, zanieczyszczenie powietrza i brak dostępu do szczepień oraz antybiotyków.

W Barcelonie rozpoczyna się dziś trzydniowy szczyt poświęcony walce z zapaleniem płuc zorganizowany przez dziewięć organizacji wiodących w pomocy medycznej i pomocy dzieciom. Uczestnikami szczytu są liderzy światowi, którzy po raz pierwszy spotkają się, aby na międzynarodowym forum podjąć decyzje o metodach skutecznej walki z chorobą.

Zapalenie płuc wywoływane jest przez bakterie, wirusy lub grzyby. Chore dziecko walczy o każdy oddech, kiedy jego płuca wypełniają się płynem i ropą. Niektórym rodzajom zapalenia płuc można zapobiegać dzięki szczepieniom, a leczenie często opiera się na niedrogich antybiotykach. Mimo to, dziesiątki milionów dzieci wciąż jest niezaszczepionych, a jedno na troje dzieci z symptomami zapalenia płuc – nie otrzymuje pomocy medycznej.

Dzieci ofiarami zapalenia płuc. Jak walczyć z chorobą?

Najbardziej narażone na zachorowanie są najmłodsze dzieci mieszkające w najuboższych krajach świata oraz w społecznościach marginalizowanych. Według szacunków, w ciągu najbliższych 10 lat, najwięcej dzieci umrze na skutek zapalenia płuc w Nigerii, Indiach, Demokratycznej Republice Konga i Etiopii. Łącznie, w ciągu dekady może umrzeć nawet sześć milionów dzieci poniżej 5. roku życia.

W walce z zapaleniem płuc najważniejsze jest zwiększenie skali działań oraz prewencja. Lepsze odżywianie, dostarczanie antybiotyków, zapewnianie szczepień i promowanie karmienia piersią są także bardzo istotne.

Jeśli poważnie traktujemy ratowanie życia dzieci, musimy poważnie podchodzić do walki z zapaleniem płuc. Jak pokazuje obecny wzrost zachorowań na koronawirusa, konieczna jest szybka, prawidłowa diagnoza oraz prewencja. Niezbędne jest także podjęcie odpowiedniego leczenia, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF_walczy_z_zapaleniem_pluc

UNICEF wspiera Chiny w zmaganiach z koronawirusem

Koronawirus może powodować zapalenie płuc, zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Aby wesprzeć Chiny w walce z wirusem, dziś, w Szanghaju wylądował samolot z 6 tonami środków pomocowych od UNICEF. Maseczki i kombinezony ochronne dla pracowników medycznych mają pomóc w walce z chorobą w mieście Wuhan. Transport dotarł do Chin z największego magazynu pomocy humanitarnej UNICEF w Kopenhadze.

Koronawirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie i ważne jest, aby jak najszybciej go zatrzymać, powiedziała Henrietta Fore. Być może nie wiemy zbyt dużo o wpływie wirusa na dzieci lub o tym, ile osób może być nim realnie zakażonych, ale pewne jest, że czas nie działa na naszą korzyść.

Zobacz również

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej