W czasie pandemii COVID-19 ponad 45 tysięcy dzieci zostało zwolnionych z aresztu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF: w czasie pandemii COVID-19 ponad 45 tysięcy dzieci zostało zwolnionych z aresztu

© UNICEF/Ryeng

Zbliża się Światowy Kongres Wymiaru Sprawiedliwości wobec Dzieci. Z tej okazji UNICEF przygotował analizę, z której wynika, że na całym świecie wciąż przetrzymywanych jest ponad 261 tysięcy dzieci. Organizacja apeluje o reformę wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich, aby zakończyć praktykę przetrzymywania dzieci.

Od początku pandemii COVID-19 ponad 45 tysięcy dzieci zostało zwolnionych z aresztu i bezpiecznie wróciło do rodziny lub alternatywnej formy opieki. To dowód na to, że w wymiarze sprawiedliwości rozwiązania przyjazne dzieciom są możliwe.

W kwietniu 2020 r. UNICEF zwrócił uwagę na zwiększone ryzyko zakażenia dzieci COVID-19 w zamkniętych i przepełnionych celach oraz wezwał do ich natychmiastowego uwolnienia. Teraz organizacja w raporcie „Detention of children in the time of COVID” ujawnia, że od tego czasu rządy państw w co najmniej 84 krajach wypuściły tysiące dzieci 

Od dawna wiemy, że system wymiaru sprawiedliwości nie jest przystosowany do realizacji konkretnych potrzeb dzieci. Sytuację tę dodatkowo pogorszyła pandemia COVID-19, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore. Dziękujemy krajom, które posłuchały naszego apelu i zwolniły dzieci z aresztu. Chroniąc dzieci przed warunkami, które mogłyby narazić je na poważną chorobę, kraje te były w stanie zastosować przyjazne dzieciom rozwiązania prawne. To udowodniło coś, co wiedzieliśmy już wcześniej – rozwiązania wymiaru sprawiedliwości przyjazne dzieciom są więcej niż możliwe, dodaje Henrietta Fore.

Dzieci przebywające w areszcie (zarówno przed procesem, jak i po nim), dzieci aresztowane z powodu migracji oraz dzieci przetrzymywane w związku z konfliktem zbrojnym lub mieszkające z rodzicami w areszcie – są często przetrzymywane w zamkniętych i przepełnionych celach. Brakuje im odpowiedniego dostępu do żywności, opieki medycznej i higieny oraz są podatne na zaniedbanie, przemoc fizyczną i psychiczną oraz przemoc ze względu na płeć. Wielu odmówiono dostępu do prawników oraz kwestionowania legalności ich zatrzymania.

COVID-19 głęboko wpłynął na wymiar sprawiedliwości dla dzieci, zamykając sądy i ograniczając dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Wiele dzieci, w tym dzieci mieszkające na ulicach, zostały zatrzymane za naruszenie ograniczeń w poruszaniu się oraz za złamanie godziny policyjnej wprowadzonej podczas pandemii.

Według analizy UNICEF, na całym świecie około 261 tysięcy dzieci będących w konflikcie z prawem, jest przetrzymywanych w areszcie. Niepełna ewidencja i niekompletne systemy danych administracyjnych w wielu krajach oznaczają, że liczba ta prawdopodobnie jest znacznie wyższa.

UNICEF apeluje do rządów państw i społeczeństw obywatelskich o:

  • inwestycje w uświadamianie dzieciom ich praw, zwłaszcza w przypadku dzieci najbardziej zmarginalizowanych;
  • rozszerzenie bezpłatnej pomocy prawnej dla wszystkich dzieci;
  • priorytetowe traktowanie profilaktyki i wczesnej interwencji;
  • zakończenie przetrzymywania dzieci, w tym poprzez reformy prawne mające na celu podniesienie wieku odpowiedzialności karnej;
  • zapewnienie sprawiedliwości dzieciom, które stały się ofiarami przemocy seksualnej lub wykorzystania;
  • tworzenie wyspecjalizowanych sądów przyjaznych dzieciom oraz sądów mobilnych.

Każde zatrzymane dziecko jest dowodem na porażkę systemu. Systemy sprawiedliwości mające na celu ochronę i wsparcie dzieci często jeszcze bardziej zwiększają ich cierpienie, powiedziała Henrietta Fore. Decydenci, prawnicy, naukowcy, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, dzieci i młodzieży zbiorą się wkrótce na Światowym Kongresie, aby razem zaapelować o zakończenie przetrzymywania dzieci.

Raporty (w języku angielskim) o dzieciach w detencji:

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej