Wraz z eskalacją konfliktu we wschodniej Ukrainie, miliony osób są zagrożone odcięciem od źródeł czystej wody

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Ukraina_L

W ostatnim tygodniu czerwca pięć intensywnych ostrzałów zniszczyło kluczową infrastrukturę wodną.

Kijów/Genewa, 4 lipca 2019 r. –Eskalacja konfliktu we wschodniej Ukrainie zagraża dostępowi do czystej wody i sanitariatów dla 3,2 mln osób, w tym 500 tys. dzieci. Pracownicy wodociągów ryzykują utratę życia, naprawiając zniszczoną infrastrukturę. 

W ostatnim tygodniu czerwca miało miejsce pięć incydentów związanych z konfliktem, które zniszczyły urządzenia wodne i sanitarne na linii frontu oddzielającej obszary kontrolowane i niekontrolowane przez rząd.

Wczesnym rankiem, 29 czerwca, odłamki z eksplodujących pocisków zniszczyły wodociągi w pobliżu miasta Gorłówka wzdłuż kanału Doniec-Donbas, który dostarcza wodę dla ponad 3 mln osób po obu stronach linii frontu. Tego samego dnia wieczorem, pracownicy przepompowni w Wasyliwce, w obwodzie donieckim, musieli uciec do schronu, aby uniknąć ostrzału.
UNICEF po raz kolejny apeluje o natychmiastowe zaprzestanie ostrzału kluczowej infrastruktury cywilnej i ochronę pracowników wodociągów. Te kobiety i ci mężczyźni ryzykują utratę życia, aby zapewnić dzieciom i ich rodzinom dostęp do czystej wody - podstawowego prawa człowieka, powiedziała Laura Bill, zastępczyni przedstawicielki UNICEF na Ukrainie.

Od początku roku, walki na obszarach ogarniętych konfliktem utrudniły lub całkowicie wstrzymały przez 29 dni dostarczanie wody dla 3,2 mln osób. W tym czasie, instalacje wodne i sanitarne były niszczone 58 razy. Od początku konfliktu 9 pracowników wodociągów straciło życie, a 26 zostało rannych podczas naprawiania zniszczonej infrastruktury.  

Kiedy dostęp do czystej wody jest niemożliwy lub ograniczony, dzieci i ich rodziny często nie mają wyjścia i muszą korzystać ze źródeł zanieczyszczonych. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie wysokich, letnich temperatur, których ostatnio doświadczamy, dodaje Laura Bill. W kwietniu, w ciągu kilku dni od wstrzymania dostaw wody zauważyliśmy wzrost liczby zachorowań na zakażenie przewodu pokarmowego. Jeśli działania wojenne się nie zakończą, coraz więcej dzieci będzie cierpieć.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2019 r. UNICEF wraz z partnerami umożliwił dostęp do czystej wody dla niemal 930 tysięcy osób mieszkających po obu stronach linii frontu. Organizacja dostarczała wodę oraz środki do jej uzdatniania, a także ulepszała system wodno-sanitarny.

Jak dotąd UNICEF otrzymał zaledwie 15% z 13,3 mln dolarów niezbędnych do zapewnienia dostępu do czystej wody i sanitariatów mieszkańcom wschodniej Ukrainy.

Zobacz również

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej
Wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Jakiej Europy chcą dzieci? Sprawdź wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Znamy wyniki ankiety Europe Kids Want 2024, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczyła najważniejszych dla nich tematów.

Więcej
UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej