650 szkół i przedszkoli z całej Polski włączyło się do akcji „zaWody dla AFRYKI”. Dziękujemy!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0199513

Rok szkolny 2017/2018 dobiega końca, tym samym zbliżamy się do zakończenia działań w ramach akcji „zaWODY dla AFRYKI”. Dziękujemy wszystkim szkołom i przedszkolom, które zaangażowały się w ten projekt. Ponad 650 placówek w Polsce od kwietnia realizowało zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce znaczenia wody dla człowieka oraz dostępu do czystej wody pitnej.

Dzieci i młodzież dowiedziały się, jakie problemy dotykają mieszkańców krajów afrykańskich w związku z utrudnionym dostępem do wody, a także, jak przekłada się to na ich zdrowie i życie.

W ramach tematów poruszanych na zajęciach pojawiły się także kwestie zużywania wody przez mieszkańców krajów wysokorozwiniętych w porównaniu do krajów rozwijających się. Zwieńczeniem tych treści było przygotowanie przez uczniów projektów Kodeksów Oszczędzania Wody. Kodeksy te miały stanowić listę praktycznych zasad, możliwych do wdrożenia w przeciętnym gospodarstwie domowym. Rolą tych zasad miało być zwrócenie uwagi na ilość zużywanej wody. Dzięki prostym poradom można ograniczyć zużycie wody.

Najciekawsze prace szkoły i przedszkola biorące udział w projekcie „zaWODY dla AFRYKI” wysyłały jako prace konkursowe. Otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych projektów. Jury konkursu miało trudne zadanie. Wybraliśmy 10 prac, które zostały nagrodzone zestawami książek i gier edukacyjnych o różnej wartości. Wszystkie nagrody w konkursie ufundował partner projektu – właściciel marki Cisowianka. Lista laureatów znajduję się poniżej:

I miejsce (nagroda wartości 5 tys. zł) – Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie

II miejsce (nagroda wartości 3 tys. zł) - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach

III miejsce (nagroda wartości 3 tys. zł) – Przedszkole Samorządowe w Mieszkowicach

Wyróżnienia (nagrody o wartości 1 tys. zł)

- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Nawsiu Brzosteckim

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Firleju

- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Winiarach

- Przedszkole Publiczne w Bystrej Podhalańskiej

- Niepubliczne Przedszkole Osesek w Grodzisku Mazowieckim

- Przedszkole Miejskie nr 8 w Mielcu

- Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Grabowie nad Prosną

Nagrodzonym gratulujemy! Wszystkie nagrody trafią do Państwa przed zakończeniem roku szkolnego. Mamy nadzieję, że książki wzbogacą zasoby szkolnych i przedszkolnych bibliotek, a gry umilą dzieciom spędzanie czasu w placówce.

Jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji, Pedagogom i uczniom biorącym udział w naszej akcji. Jednocześnie zapraszamy do kolejnych wspólnych działań, które planujemy już w kolejnym semestrze szkolnym.

Zobacz również

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej