Kryzys żywnościowy w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Ponad 4 miliony osób, czyli niemal 40% populacji Sudanu Południowego, pozbawionych jest bezpieczeństwa żywnościowego. Ten najmłodszy kraj świata stawia czoła potężnemu kryzysowi, który dotknął zwłaszcza dzieci. W 7 na 10 regionach kraju, ponad 15% populacji jest niedożywione, co przekracza światowy poziom zagrożenia. Szacuje się, że ponad 360 000 dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na ostre ciężkie niedożywienie.

UN034406_Med-Res

W każdy wtorek i piątek kobiety i dzieci gromadzą się pod drzewem w Aweil, mieście położonym w regionie Północnym Bhar el Ghazal w Sudanie Południowym, gdzie partner UNICEF – Malaria Consortium – prowadzi ambulatoryjny program leczenia terapeutycznego dzieci z ostrym ciężkim niedożywieniem.

To jeden z tych regionów, gdzie panuje największy głód – około 72% populacji jest zagrożone niedożywieniem. Ponad 25 000 dzieci cierpi tu z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. W ośrodku zdrowia UNICEF dzieci są ważone, badane i leczone. 

UN034410_Med-Res

Athill (28 lat) przyniosła swoje dzieci, bliźnięta, cierpiące z powodu ciężkiego niedożywienia. W wieku 8 miesięcy dzieci ważą tyle co noworodki: chłopiec zaledwie 4 kg, a dziewczynka niewiele ponad 3 kg. Otrzymują porcję żywności terapeutycznej raz w tygodniu. – mówi Athill.

UN034413_Med-Res

W programie żywnościowym UNICEF bierze udział czworo dzieci Athill. Dwa razy w tygodniu kobieta przychodzi do ośrodka żeby odebrać żywność terapeutyczną dla swoich dzieci. Nie mamy jedzenia. Właśnie dlatego moje dzieci są tak chore – tłumaczy.

UN034411_Med-Res

Mieszkam tutaj wraz z szóstką moich dzieci, mężem i matką – mówi kobieta, pokazując na rozpadającą się chatkę zbudowaną ze słomy i błota. Przenieśliśmy się do tego miejsca z naszej wioski ze względu na brak jedzenia. Jednak tutaj jesteśmy tak samo głodni. 

UN034408_Med-Res

Jedno z 8-miesięcznych bliźniąt je gotową do spożycia żywność terapeutyczną, która jest wysokokaloryczną, bazującą na orzechach ziemnych pastą, podawaną dzieciom z ostrym ciężkim niedożywieniem. Dziecko z ostrym ciężkim niedożywieniem jest 9-krotnie bardziej narażone na zgon niż jego zdrowy rówieśnik.

UN034412_Med-Res

Athill pokazuje nasiona trawy, dzięki którym – jak mówi – rodzina może przetrwać. Nasiona mają jednak niewielką wartość odżywczą. Najczęściej jesteśmy głodni albo jemy jeden posiłek z nasion trawy dziennie, ponieważ nie możemy sobie pozwolić na kupno czegokolwiek.

Próbuję pracować na lokalnym bazarze, aby kupić jedzenie, ale tam też go nie ma – mówi Adim, mąż Athill. Wciąż się boję, że jeśli wkrótce nie spadnie deszcz, nie pozostaną nam nawet nasiona trawy i znów będziemy głodować. Nasze najstarsze dziecko chodziło do szkoły, ale edukacja jest bardzo droga, więc po roku podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu nauki. Nie stać mnie, aby posłać dzieci do szkoły. Wyżywienie rodziny jest moim priorytetem.

Dzięki wsparciu darczyńców i partnerów od początku stycznia 2016 UNICEF ocalił 150 000 dzieci w Sudanie Południowym cierpiących na ostre ciężkie niedożywienie. UNICEF prowadzi również szkolenia dla pracowników medycznych, aby mogli łatwiej identyfikować, leczyć i radzić sobie z różnymi przypadkami ciężkiego niedożywienia. 

Banner 528x220

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej