2022

Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

© UNICEF / Aleksey Filippov

Po raz pierwszy pomoc na tak wielką skalę była potrzebna tuż obok nas. Wojna zniszczyła życie mieszkańców Ukrainy. Z dnia na dzień tysiące dzieci straciło domy, bliskich, poczucie bezpieczeństwa. Na szczęście polscy Darczyńcy otworzyli swoje serca i natychmiast odpowiedzieli na nasz apel. Dzięki temu od razu zorganizowaliśmy pomoc w Ukrainie, na granicach i w krajach przyjmujących wojennych uchodźców. Objęła ona dostawy pomocy humanitarnej do Ukrainy, pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne, a także możliwość kontynuacji nauki dzieciom w wieku szkolnym. Rodziny w najtrudniejszej sytuacji zostały objęte programem wsparcia finansowego.

Zapewnialiśmy im pomoc na różnych etapach tej drogi: od pierwszej, najpilniejszej w punktach pomocy na granicach po różne formy wsparcia w krajach, w których poszukiwali schronienia – w tym w Polsce. Nadal współpracujemy z lokalnymi władzami i organizacjami, współfinansujemy programy wsparcia uchodźców i społeczności zapewniających im schronienie. Działania UNICEF w Polsce skupiły się na udzieleniu m.in.: wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego 585 tys. dzieci, młodzieży i opiekunów; udzieleniu natychmiastowej pomocy pieniężnej ponad 309 tys. dzieci z rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji; wsparcia edukacyjnego 500 tys. dzieci z Ukrainy a także z Polski. Nasze działania na rzecz Ukrainy wsparło prawie 30 tys. Darczyńców z Polski, którzy w 2022 roku przekazali na pomoc ponad 27 376 859 zł.

Kryzys Wodny w Rogu Afryki

Róg Afryki

© UNICEF/Ayene

Największa od ponad 40 lat susza krajach Rogu Afryki (Somalii, Etiopii i Kenii) stała się przyczyną jednego z największych kryzysów humanitarnych w tym regionie świata. Dramatycznie wzrosła liczba dzieci umierających i cierpiących z powodu ciężkiego niedożywienia. Ponad 7 mln ludzi opuściło swoje domy w poszukiwaniu jedzenia i wody. Brak dostępu do bezpiecznych źródeł wody, zwiększył zagrożenie groźnymi dla zdrowia chorobami, takimi jak odra czy cholera. Sytuacja dzieci w krajach Rogu Afryki mocno poruszyła Darczyńców z Polski. Wsparcie okazane mieszkańcom tego regionu uratowało życie i zdrowie tysięcy najmłodszych. W 2022 roku UNICEF dotarł 580 tys. dzieci poniżej 5 roku życia z leczeniem z ciężkiego ostrego niedożywienia. Zapewniliśmy dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych dla 2,7 mln ludzi. Objęliśmy opieką zdrowotną 1,6 mln kobiet i dzieci. Zaszczepiliśmy przeciw odrze 2 mln dzieci. W 2022 roku Darczyńcy z Polski przekazali na pomoc w Rogu Afryki 1 366 939 zł.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej