Oświadczenie UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Stop detencji dzieci

UNICEF Polska wyraża głębokie zaniepokojenie planami zmian w Ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nimi cudzoziemcy starający się o ochronę na terytorium naszego kraju do czasu rozpatrzenia wniosków będą przebywali w ośrodkach zamkniętych, czyli zostaną pozbawieni wolności.

Na ponad 1800 cudzoziemców starających się o otrzymanie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski prawie 50% stanowią dzieci.

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka Polska zobowiązała się do przestrzegania wszystkich wolności i praw dzieci określonych w tym dokumencie. Konwencja stanowi jednoznacznie, iż obowiązkiem Państw-Stron tegoż aktu jest zapewnienie, aby „żadne dziecko nie zostało pozbawione wolności w sposób bezprawny lub arbitralny. Aresztowanie, zatrzymanie lub uwięzienie dziecka powinno być zgodne z prawem i może być zastosowane jedynie jako środek ostateczny i na możliwie najkrótszy czas”.

UNICEF Polska wyraża nadzieję, że proponowane przepisy nie będą stały w sprzeczności z zapisami Konwencji o prawach dziecka ratyfikowanej przez Polskę w 1991 roku. Przypominamy, że Polska jest inicjatorem powstania tego tak ważnego dokumentu mającego na celu ochronę praw najmłodszych.

Marek Krupiński
Dyrektor Generalny
UNICEF Polska

Oświadczenie UNICEF 
(PDF)

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej