Kampania UNICEF „Tiny Stories/Małe Historie”

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF_TinyStories_Book_Cover

Ponad 200 pisarzy z całego świata pisze historie dla dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Nowy Jork, 14 listopada 2016 – ponad 200 wybitnych pisarzy z całego świata bierze udział w międzynarodowej kampanii UNICEF „Tiny Stories/Małe Historie” stworzonej dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oraz 70 lat pracy UNICEF przynoszącej dzieciom pomoc i nadzieję na lepsze życie. Pisarze, wykorzystując swój talent, zwracają uwagę na ogromny problem, jakim jest niesprawiedliwość wciąż dotykająca najbiedniejsze dzieci oraz na nagminne łamanie przysługujących im praw.

Krótkimi, bo zaledwie 7-linijkowymi historiami, pisarze będą dzielili się w swoich mediach społecznościowych.

Udział w kampanii UNICEF potwierdzili pisarze z Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu i Australii. Wśród nich znajdują się m.in. Paulo Coelho, Ishmael Beah, Nuruddin Farah i Chimamanda Adichie.

„Jako pisarze możemy wykorzystywać prostotę opowiadania w imię obrony różnych spraw. Poprzez tę ważną i potrzebną kampanię występujemy w obronie praw dzieci z całego świata” – powiedziała nigeryjska autorka, Chimamanda Adichie.

Wśród pisarzy są przedstawiciele wszelkich gatunków literackich, a historie zostaną opublikowane w ponad 10 językach. Najmłodszą autorką biorącą udział w kampanii UNICEF jest Michelle Nkamankeng, 7-latka z Republiki Południowej Afryki.

Kampania „Tiny Stories/Małe Historie” powstała w czasie, gdy prawa dziecka są szczególnie zagrożone. Ponad 50 milionów dzieci straciło swoje domy i rodziny lub zostało od nich oddzielonych z powodu konfliktów, ubóstwa, zmian klimatycznych, a kolejne miliony cierpią z powodu przemocy.

Około 263 miliony dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do edukacji, a w poprzednim roku prawie 6 milionów dzieci poniżej 5. roku życia umarło z powodu chorób, którym jesteśmy w stanie zapobiegać.

„Szokującym jest patrzenie na to, że konflikty, brak równouprawnienia, ubóstwo i dyskryminacja mają wciąż tak ogromny wpływ na życie wielu dzieci. Mam nadzieję, że „Tiny Stories/Małe Historie” przypomną światu, że musimy podtrzymać nasze zobowiązanie wobec dzieci, których życie i przyszłość są zagrożone” powiedziała Paloma Escudero, rzecznik UNICEF.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej