UNICEF i WHO apelują o przeprowadzenie akcji szczepień na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci bawiące się na podwórku, Ukraina.

Kijów, Kopenhaga, Genewa, 9 października 2015 r.  - Sześć tygodni po zidentyfikowaniu przypadków zachorowań na polio na Ukrainie, UNICEF i WHO zaapelowały o przeprowadzenie ogólnokrajowej akcji szczepień.

1 września Ministerstwo Zdrowia Ukrainy potwierdziło dwa przypadki polio. Zachorowały dzieci mieszkające w obwodzie zakarpackim, w południowo-zachodniej części Ukrainy. Dzieci, w wieku 10 miesięcy i 4 lat, nie były zaszczepione.

Wirus może rozprzestrzenić się w kraju, stanowiąc zagrożenie dla 1,8 miliona dzieci. Dlatego UNICEF i WHO zaapelowało o przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji szczepień przeciwko polio.

Międzynarodowe wytyczne wskazują, że już jeden przypadek polio może spowodować rozprzestrzenienie się choroby i wymaga natychmiastowego działania. Polio rozwija się bardzo szybko. Niski poziom wyszczepialności dzieci na Ukrainie zagraża ich zdrowiu, a ew. rozprzestrzenianie się choroby może zostać powstrzymane dzięki kampanii szczepień, podczas której dzieci otrzymają 3 dawki doustnej szczepionki przeciwko polio. Takie działanie są zgodne z zaleceniami Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative). UNICEF, dzięki wsparciu rządu Kanady, zapewnił 3,7 miliona dawek szczepionki przeciwko polio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że szczepionki są całkowicie bezpieczne i gotowe do użycia.

Im dłużej pozwolimy na to, aby wirus polio był obecny na Ukrainie, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Apelujemy do decydentów i pracowników służby zdrowia na Ukrainie o podjęcie natychmiastowych działań i szczepienie wszystkich dzieci, co pozwoli zahamować rozprzestrzenianie się wirusa, powiedziała Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO w Europie.

Od 19 lat na Ukrainie nie odnotowano nowych przypadków tej choroby. Potwierdzone w ostatnim czasie przypadki polio są alarmujące i potwierdzają konieczność objęcia szczepieniami wszystkich dzieci.

Władze rządowe są odpowiedzialne za ochronę dzieci przed tą wyniszczającą chorobą. Cieszę się, że w chwili obecnej 70% matek na Ukrainie jest świadomych korzyści, jakie niosą ze sobą szczepienia dzieci. Dlatego akcje szczepień powinny się rozpocząć już dziś, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Dyrektor Regionalny UNICEF.

Ukraińscy liderzy polityczni powinni podjąć wszelkie wysiłki na rzecz ochrony dzieci przed polio. Apelujemy o wsparcie ogólnokrajowej akcji szczepień. Kampania ta ochroni dzieci przed chorobą, paraliżem, a nawet śmiercią.

UNICEF i WHO są pełnej gotowości, aby wesprzeć akcję szczepień.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej