UNICEF: W ogarniętym wojną Jemenie zagrożony jest dostęp do wody dla milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UN0188089a

Ponad 5000 dzieci zostało odciętych od źródeł wody pitnej na skutek kolejnego, trzeciego ataku na infrastrukturę wodną. 

Oświadczenie Geerta Cappelaere, Dyrektora Regionalnego UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej

Amman, lipiec 2018 r. - UNICEF zdecydowanie potępia kolejny atak na infrastrukturę wodną w Jemenie.

Infrastruktura wodna w mieście Saada, znajdującym się w północno-zachodniej części Jemenu, została zaatakowana w tym tygodniu. Jest to trzeci tego typu atak na ten sam obiekt infrastruktury cywilnej. Na skutek ostatnich wydarzeń, 10 500 osób zostało odciętych od źródła czystej wody pitnej.

Nieustające ataki na systemy wodne w Jemenie pozbawiają zarówno dzieci jak i ich rodziny dostępu do wody, zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju oraz rozprzestrzeniania się chorób w kraju ogarniętym konfliktem.

UN0188085a

Dla rodzin w Jemenie zapewnienie podstawowych potrzeb to kwestia życia i śmierci. Dostęp do pitnej wody pozwala na przetrwanie wielu dzieciom mieszkającym na terenie kraju. Jeśli infrastruktura wodna wciąż będzie atakowana, życie wielu osób – w tym najmłodszych - będzie zagrożone.

Ataki na infrastrukturę cywilną, w tym na systemy wodne są naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego. UNICEF ponownie apeluje do stron konfliktu o zaprzestanie ataków na infrastrukturę cywilną, w tym na systemy wodne, placówki edukacyjne, szpitale czy ośrodki zdrowia.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej