Rząd Polski prezentuje Raport z realizacji zapisów Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

18 września odbyła się w Genewie Sesja Specjalna Komitetu Praw Dziecka, podczas której Rząd Polski przedstawił Raport z wykonywania przez nasz kraj zapisów Konwencji o prawach dziecka. Podczas Sesji przedstawiciele Rządu odpowiadali na dodatkowe pytania członków Komitetu.

Komitet Praw Dziecka ocenia stan realizacji przez dany kraj zapisów Konwencji co 5 lat.
W przypadku Polski ocena jest opracowywana na podstawie Raportu Rządowego i 2 Raportów Alternatywnych. Pierwszy z nich został przygotowany przez 12 wiodących polskich organizacji pozarządowych i zaprezentowany na Sesji Roboczej KPD w Genewie w lutym
br. przez UNICEF oraz Fundację Dzieci Niczyje. Pełny tekst raportu tutaj. Drugi Raport został przygotowany przez Rzecznika Praw Dziecka w lipcu br.

Już 5 października Komitet Praw Dziecka przedstawi ocenę wdrażania Konwencji przez Polskę oraz określi Zalecenia co do dalszej realizacji przez nasz kraj zapisów Konwencji
o prawach dziecka.

W skład polskiej delegacji na posiedzenie Komitetu Praw Dziecka weszli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Biura Pełnomocnika Rządu
do spraw Równego Traktowania, Prokuratury Generalnej.

W przygotowaniu Raportu Alternatywnego wzięły udział następujące organizacje:
ATD Czwarty Świat, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Fundacja Dialog-Pheniben, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, La Strada, Polski Komitet EAPN, UNICEF Polska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Całość prac koordynował UNICEF Polska.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej