Światowy Dzień Mycia Rąk

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Każdego roku choroby takie jak biegunka i infekcje dróg oddechowych przyczyniają się
do  śmierci ponad 3,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia. Staranne mycie  rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie  liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25%.

Ustanowienie przez ONZ Światowego Dnia Mycia Rąk ma na celu rozpowszechnienie tego zwyczaju wśród społeczności całego świata. Działania te mogą pomóc uratować każdego roku życie miliona dzieci. Dzień ten jest obchodzony już po raz piąty. Jak mówi Therese Dooley,  koordynatorka programów sanitarnych UNICEF, „mycie rąk mydłem i wodą to zwyczajna czynność, która ma nadzwyczajny wpływ na zdrowie dzieci i ich prawidłowy rozwój”.

Darczyńcy UNICEF od wielu lat  pomagają budować ujęcia wodne i sanitariaty, szczególnie
w szkołach, by dzieci miały swobodny dostęp do czystej wody i mydła. Jeden z ostatnich takich projektów został zrealizowany w szkole leżącej w małej indyjskiej wiosce Bhatari (prowincja Chandrapur). Dzięki niemu wszyscy uczniowie nie tylko dowiadują  się, jak dbać o czystość, ale mogą stosować się do zasad higieny w praktyce.

Wioska Bhatari, INDIE

nowy-3

Dzięki nowo powstałym sanitariatom uczniowie szkoły w Bhatari po skorzystaniu z toalety,

nowy-4

Uczniowie wiedzą, jak ważne jest mycie rąk. Kolejka do umywalek jest długa. Teraz każdy z uczniów swobodnie może zasiąść do stołu i zjeść obiad!

nowy-2

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej